NABÍDKA VÍN
 
 

Francie - Itálie - Morava - Španělsko - Chile - Argentina - Rakousko - Austrálie - Portugalsko - Jižní Afrika


Francie

Alsace, Bordeaux, Burgundsko, Côtes du Rhône, Champagne, JihozápadLanguedoc - Roussillon, Vallée de la Loire, Provence

Burgundsko

Burgundsko je společně s Bordeaux nejvýznamnější francouzskou vinařskou oblastí, jejíž vína již dávno dosáhla celosvětové proslulosti.Vzhledem ke své rozloze, dělí se na několik menších podoblastí.Na jihu je to Beaujolais, které je někdy uváděno jako samostatná oblast (už pro pěstování odlišné odrůdy - Gamay).Více na sever je to Le Mâconnais, známé svými víny Macon Villages či Pouilly-Fuissé. Dále Côte Chalonnaise se svými Montagny a Rully či Givry. Tzv. “velké” Burgundsko se štěpí na oblast kolem městečka Beaune - Côte de Beaune a na severnější Côte de Nuits s centry v Nuits-Saint-Goerges a Vosne Romanée. Určitým severním satelitem oblasti je Chablis produkující prakticky jen bílá minerální vína založená jak jinak, než na odrůdě na Chardonnay Celkově je Burgundsko a jeho vína rozděleno do stovky apelací, které lze rozdělit do pomyslné kvalitativní pyramidy na vína - regionální apelace (Bourgogne rouge, blanc), vesnické apelace (Nuits-Saint-Georges), premier cru (Meursault 1er cru) a grand cru (Corton GC).

Chablis

Chablis je jasnou volbou, hledáme-li nejznámější bílé víno světa. Chablis - tento odlehlý podregion Burgundska, který prakticky leží na spojnici mezi Champagne, Burgundskem a Loirou, neprodukuje ani nejdražší a snad ani nejkvalitnějšími bílá vína, ale fenomén jejich známosti je opravdu globální. Stějně jako drtivá většina vín z Burgundska, je v Chablis používáno k výrobě vína hroznů odrůdy Chardonnay. Přírodní podmínky se ale spíše blíží Champagni než Cote de Nuits nebo Cote de Beaune v Burgundsku. Oblast zasahuje jen minimální vliv Atlantického oceánu, proto zde jsou dlouhé a chladné zimy. Největší nebezpečí pro vinice je krupobití a jarní mrazy. Tradičním charakterem vín z Chablis je bledá barva s nazelenalými tóny, jiskrné, přímé víno často s vyšším obsahem kyselin než u vín stejné kategorie v "klasickém" Burgundsku. Celkově je pro tato vína společným prvkem značná mineralita.

Domaine du Chardonnay ... www.domaine-du-chardonnay.fr

Vinařství vzniklé roku 1987. Celková výměra 36 hektarů zasahuje do oblastí pěstovaní Petit Chabli, Chablis a několika Chablis 1er Cru. Úsilím vinařství je kombinace moderních technologických postupů s tradičním přístupem k pěstování révy dodržujícím přírodní a klimatické podmínky Chablis.

Chablis Premier cru - Montmains 2008 0,375L bílá vína:  cenová hladina
Chablis AOC 350Kč
Chablis 1er Cru  „Montmains“     500Kč
Chablis 1er Cru  „Mont de Milieu“ 500Kč
   
   
   

Ceny jsou orientační zaokrouhlené na 50Kč, přesné ceny, ročníky nebo podmínky slev na vyžádání.

Domaine de Chaude Ecuelle ... www.chaudeecuelle.com                                                         

icon bílá vína:  cenová hladina
Chablis AOC 450Kč
Chablis 1er Cru „Montmains“   750Kč
   
   
   
   

Ceny jsou orientační zaokrouhlené na 50Kč, přesné ceny, ročníky nebo podmínky slev na vyžádání.

Domaine Thierry Laffay                                                                 

icon bílá vína:  cenová hladina
Chablis AOC 450Kč
Chablis 1er Cru „Mont de Milieu“ 650Kč
Chablis  Grand Cru Bougros 1.300Kč
   
   
   

Ceny jsou orientační zaokrouhlené na 50Kč, přesné ceny, ročníky nebo podmínky slev na vyžádání.

Côte de Nuits

Vinorodé svahy Côte de Nuits jsou orientovány po celé své délce přímo k východu, jen občas přerušované hlubokými příčnými stržemi. Přibližně 2.000 ha vinic se zde rozprostírá na velmi úzkém 20 km pásu jen výjimečně širším než 800 m, ale nezřídka širokém jen 200-300 m. Vápencový hřeben návrší je povětšinou holý a drobné skalky občas přirozeně zabíhají až do vinic a dotvářejí tak poklidný až idylický ráz celé oblasti.

Příroda byla k vinařům v Côte de Nuits opravdu štědrá – vysoce úrodnou půdu a klimaticky výhodnou polohu zde perfektně spojila s ochranou v podobě okolních kopců, a tak zde vznikají ta nejjemnější a nejsametovější vína Pinot Noir s nejdelší životností. V regionu Côte de Nuits nalezneme 22 z celkových 23 červených burgundských Grand Cru a jména jako Vosne- Romanée, Gevrey-Chambertin, Nuits-Saint-Georges či Morey- Saint-Denis rozechvívají srdce a aktivují chuťové pohárky nejnáročnějších milovníků červených vín.

V sortimentu vedeme apelace: Marsannay, Morey St. Denis, Gevrey-Chambertin, Nuits St. Georges, Vosne Romanée

Côte de Beaune

Vinice Côte de Beaune jsou přirozeným pokračováním vinic Côte de Nuits a stejně jako ony jsou orientovány po většinu své délky přímo k východu. Až na samotném jihu, v oblasti Montrachet a Saint Aubin, je část vinic situována více k jihu. Přibližně 4.000 ha vinic Côte de Beaune se rozprostírá na cca 30 km pásu, který je zde na rozdíl od Côte de Nuits mnohem širší. Také ráz krajiny je méně strohý – strže už nejsou tak časté ani strmé, jednotlivé vrcholy hřebene jsou více zaoblené a jejich pozvolné svahy umožňují vinicím vyšplhat až k samotným vrcholům korunovaným stromy a keři jalovce.

Říkáme-li, že Côte de Nuits je rájem pro pěstování Pinot Noir, pak Côte de Beaune je vskutku požehnaným územím pro Chardonnay. Přestože se tu vyrábějí velká a slavná červená vína, například v apelacích Corton, Aloxe-Corton, Pommard či Volnay, sláva regionu se opírá především o velká bílá Chardonnay. Meursault, Puligny-Montrachet, Chassagne-Montrachet či o 20 km severněji „dozrávající“ Corton-Charlemagne jsou celosvětově synonymem pro vysoce prestižní bílá vína.

v sortimentu vedeme apelace:Pernand Vergelesses, Ladoix, Aloxe Corton, Savigny Les Beaune, Pommard, Volnay, Mersault, Auxey Durésses,
St. Dubin, Puligny Montrachet, Chasagne Montrachet, Santennay

Côte de Chalonnaise

Severní část Côte Chalonnaise je vskutku tak blízko jižnímu cípu Côte ďOr, že je nepochopitelné, jak mohou jeho vína chutnat tak výrazně jinak – prostě jako lehce podvyživení bratránci z vesnice. Měkce zvlněná, pastorální vrchovina jižně od Chagny je v mnohém smyslu pokračováním Côte de Beaune, přestože pravidelný hřeben je tu nahražen směsicí vápencových strání, na nichž se vinice střídají s ovocnými sady a pastvinami. Tyto vinice stoupají do výrazně větší výšky než vinohrady na Côte de Beaune, a v důsledku toho mají pozdější vinobraní a réva dozrává s jistým rizikem. „Côte Chalonnaise“, kdysi nazývaná „Région de Mercurey“, byla přejmenována pro svou blízkost k Chalon-sur-Saône na východě.

v sortimentu vedeme apelace:Rully, Mercurey

Mâconnais

Město Vesnice na Saôně, 55 km jižně od Chalonu, propůjčuje své jméno rozlehlé kopcovité a veskrze zemědělské oblasti, jejíž vína se liší kvalitou, ale rychle se zlepšují. Mâconnaiské červené (hlavně Gamay) je burgundské pouze svým charakterem, ale bílé víno je mnohem výrazněji burgundské.
Se svou charakteristickou vápencovou spodní vrstvou překrytou jílem nebo aluviální ornicí je to především oblast bílého vína -Mâconnnais vskutku produkuje třikrát víc bílého vína než zbytek Burgundska. O něco teplejší podnebí, než jaké je na Côte ďOr, vyhovuje hroznům Chardonnay, které jsou zřejmě v Mâconnais jako doma. Chardonnay, často nastavené trochou Pinotu Blanc, představuje asi dvě třetiny veškerého mâconnaiského vína. Vodítkem kvality je 43 vesnic, které mají právo užívat je na etiketách.

V této nárazníkové zóně mají vesnice Chasse- las, Leynes, St-Vérand a Chânes právo na zvláštní apelaci St-Véran kvůli Chardonnay pěstovanému na jižních a severních okrajích apelace Pouilly-Fuissé vyznačené podrobně na protější straně. Půda má v této jižní části St-Véran tendenci ke kyselé a písčité červenozemi, rodící velmi odlišná a zpravidla mnohem jednodušší a tenčí vína, než jsou ta, která vyrostla na vápenci v Prissé a Davayé severně od Pouilly-Fuissé. Pouilly-Vinzelles a Pouilly-Loché na východ od centrální zóny Pouilly-Fuissé jsou teoreticky alternativou pravého burgundského, ale nestačí poptávce. Mâcon-Prissé, rostoucí rovněž na vápenci, může být výhodnou koupí a Lugny, Uchizy a Loché mají vesměs své fanoušky jako dodavatelé cenově výhodného, kulatého burgundského Chardonnay. Dvěma nejlepšími vesnicemi jsou však Viré a Clessé, nacházející se na pruhu vápence, který si opatrně razí tímto regionem cestu na sever, přibližně paralelně s hlavní severojižní dálnicí A6 od vynikající skupiny Pouilly-Fuissé vzhůru, a tvoří tak páteř Côte ďOr. Speciální AC, Viré-Clessé z r. 1999, je určena vínům pocházejícím z těchto vesnic a mnoha dalším.

Domaine des Comtes Lafon ... www.comtes-lafon.fr                                                                 

bílá vína:  cenová hladina
Mâcon-Villages 1050Kč
Mâcon-Uchizy 1050Kč
Mâcon-Chardonnay 1050Kč
Mâcon-Milly-Lamartine  1150Kč
   
   

Ceny jsou orientační zaokrouhlené na 50Kč, přesné ceny, ročníky nebo podmínky slev na vyžádání.T. G. Masaryka 765, KLADNO, gsm: 604 892 162, tel.: 312 245 201, e-mail: milan.provaznik@seznam.cz
otevřeno po - pá 8.00 - 17.30 hodin, so 8.00 - 12.00 hodin