NABÍDKA VÍN
 
 

Francie - Itálie - Morava - Španělsko - Chile - Argentina - Rakousko - Austrálie - Portugalsko - Jižní Afrika


Španělsko

Podobně jako v jiných zemích, tak i ve Španělsku je rozlišování druhu a kvality vína a jeho taxativní zařazení a označení, ustanoveno zákonem.
V současné době je ve Španělsku 69 akreditovaných VCPRD a v rámci nich jsou dva stupně (dvě kategorie) označení původu a to Denominacion de Origen jichž je 67 a dvě jako vyšší stupeň Denominacion de Origen Calificada. Tímto způsobem je víno deklarováno jako produkt pocházející z určité oblasti, řízené Consejo Regulador a vykazující trvalou kvalitu, která je zaručena.
D.O. - Denominacion de Origen znamená to stejné jako A.O.C. Apellation d´ Origin Contrôleé ve Francii a D.O.C. Denominazione de Origine Controllata v Itálii. Ve Španělsku je nyní 67 D.O.
D.O.Ca - Denominacion de Origen Calificada, těžko přeložitelný výraz calificada znamená kvalifikovaný, tedy vyšší stupeň. Je to stejné jako D.O.C.G. – Denominazione de Origine Controllata e Garantita v Itálii. Toto ohodnocení dostala La Rioja jako první a dlouho jediný region v roce 1991. V roce 2001 získala toto ohodnocení oblast Priorat.
Vinos de Pago je nová kategorie lehce nadřazená D.O. Lze ji přirovnat k francouzskému grand cru. Označuje jednotlivá vína a vinařství v různých a specifických klimatických a půdních podmínkách. V této kategorii jsou vína vynikající kvality a jde v současnosti o šest vinařství. Tito výrobci nebyly dříve v žádné denominaci.
Ostatní vína v oblastech, ktará nejsou pod denominací se zařazují jako Vino de la Tierra, zkratka je VDLT, neboli zemské víno, což je ekvivalent francouzského Vins de Pays de Zone. Toto označení se užívá u vín , která mají dostatečný místní styl a charakter, jsou zvláštní a osobitá. Takové oblasti jsou spravovány místním úřadem ministerstva zemědělství. Ve Španělsku je nyní asi 35 oblastí s tímto označením.
Vino Comarcal, zkratka VC znamená místní víno. Je vyráběno na větších plochách než VDLT a je ekvivalentem francouzského Vins de Pays de Region, nebo Vins de Pays de Department. I zde je méně řízení a méně kontroly, ale snaha získat označení D.O. je i zde velká.
Vino de Mesa de…, zkratka VDMde, neboli stolní vína odněkud, s určením odkud pochází. I v této kategorii mohou být i vína vysoké kvality.
Vino de Mesa, zkratka VDM je stolní víno, kdy se uvádí barva, a že je vyrobeno ve Španělsku. Žádné regionální odrůdy zde nejsou určeny ani neexistuje povolování výroby vína (jeho jednotlivých kategorií) s ohledem na ročníky.

Kategorie vín podle zrání
Výsledkem celého procesu je vždy, od výběru odrůdy, výsadby vinice, jejího kultivování a sklizně, až po technologické zpracování hroznů, výrobek, tedy víno. Minimální hranice doby zrání vína v sudu udává zákon. Kategoriemi vín podle zrání v sudu jsou následující označení:
Joven (mladý) jsou mladá vína, která se uvádějí na trh prvním nebo druhým rokem po sklizni a jsou určena k okamžité spotřebě. Uchovávají si charakter odrůdy, svěžest i ovocnost. Měla by se konzumovat během jednoho roku. Pokud se tak nestane, neznamená to, že by to vínu uškodilo, ale může ztratit něco ze své svěžesti. Tato vína jsou velmi moderní, dobře se pijí a mají svoje důležité místo v gastronomii.
Sin crianza (bez sudu) je zřídka vyskytující se označení vín podobné kategorie jako joven, ale víno se nemusí spotřebovat během jednoho roku a svým způsobem dozrává v lahvi. Někdy taková vína od dobrých výrobců nejsou deklarovaná ani jako joven, ani sin crianza, ale mají svěžest a ovocnost a charakter mladého vína.
Cosecha je vyšší kategorie zrání a víno může zrát i několik měsíců v barikovém sudu a následně v lahvi. Je to totéž jako semi crianza, označení pro tzv. částečné zrání v malém tzv. barikovém sudu o obsahu 225 l.
Crianza znamená zrání (školení) v sudu a toto označení se týká červených vín z vybraných hroznů, která zrají minimálně 6 měsíců v novém dubovém, malém tzv. barikovém sudu o obsahu 225 l. Používají sudy z amerických a francouzských dubů. Pak vína zrají dalších několik měsíců v lahvi. Odlišné je to v oblasti Rioja a Ribera del Duero, kde vína zrají minimálně 12 měsíců v sudu. Většinou zrání probíhá v sudech, ne více jak tři roky používaných, s možností kombinací těchto sudů a to podle receptury a rutiny sklepmistra. Vína jsou určena především ke spotřebě, ale je možné uložení na určitou dobu.
Reserva je označení pro vybraná červená vína z nejlepších ročníků, která díky svému potenciálu zrají 12 měsíců v novém dubovém barikovém sudu nebo výjimečně při kombinaci sudů používaných prvním, druhým nebo třetím rokem a posléze dalších několik měsíců v lahvi. V oblasti Rioja a Ribera del Duero vína zrají minimálně 18 měsíců v sudu a 18 měsíců v lahvi. Vína se mohou konzumovat, ale jsou vhodná i na delší uložení. Některé sklepy garantují pro svá vína, zejména v Rioja a Ribera del Duero, uložení 20-30 let.
Gran Reserva je označení pro vybraná červená vína z výjimečných ročníků, která zrají minimálně 24 měsíců v novém dubovém sudu a několik let v lahvi. Jsou gran reservy zrající i 48 měsíců v dubovém sudu a poté ještě v lahvi. V oblasti Rioja a Ribera del Duero vína zrají minimálně 36 měsíců v sudu a 24 měsíců v lahvi nebo naopak. Opět je to dáno zvyklostí a rutinou sklepmistra. Vína této kategorie jsou vhodná k dlouhodobému uložení.
Fermentado en barrica je označení pro zrání bílých vín v barikovém sudu, což je obdoba crianza, reserva a gran reserva u červených vín, protože většinou se tato označení u bílých vín nepoužívají. Bílá vína zrají většinou 6 měsíců v novém dubovém barikovém sudu. Může se také objevit označení barrel fermented, což platí pro tato bílá vína zrající v barikových sudech.

Rioja

Rioja D.O.Ca má okolo 63 592 ha vinic a 1 203 bodegas (sklepů), které v současné době tvoří region Denominacion de Origen Calificada Rioja a jsou situovány v autonomních oblastech La Rioja, Baskicko a Navarra. Rioja je charakteristická tím, že se odlišuje od ostatních vinařských oblastí označením, které vyjadřuje uznání za dosažený výsledek pečlivého procesu výběru hroznů v jednotlivých dílčích zónách, čímž vznikají různé typy vín. Rozdílnost půdy a podnebí vede proto k rozdělení oblasti do tří podoblastí.
Podoblast Rioja Alta s atlantickým podnebím, vína jsou charakteristická svojí střední intenzitou, jsou plná, mají vysokou kyselost, jsou vhodná pro zrání v sudu.
Rioja Alavesa s atlantickým i kontinentálním podnebím, vína jsou především červená, střední síly, a výrazné kyselosti a jsou vhodná pro okamžitou spotřebu (jde vesměs o mladá vína podstupující speciální maceraci), ale také pro zrání v sudech.
Rioja Baja s kontinentálním podnebím, červená a růžová vína jsou s vyšším extraktem a alkoholem.
Přírodní region oblasti Rioja má různé druhy půd a rozdílné klimatické podmínky, což napomáhá vytvářet rozdílný charakter vín, umožňuje jejich ”scelování” a vytváří jejich zvláštní přirozenost a ojedinělost. Krajina v oblasti Rioja se svažuje od západu k východu a podnebí se stává svěžejší a teplejší, díky středozemnímu vlivu. Terén je nejprve terasovitý a svažitý s malými parcelami, v okolí řek jsou naplaveniny a velké parcely. Rozdílnost typů půd neznamená rozdíl v kvalitě vyrobených vín. Vína jsou vyráběna z pečlivě vybraných hroznů z různých podoblastí.

Bodegas Lagunilla

Bodegas Lagunilla v oblasti Rioja Alta byla založena v roce 1885 Felipem Lagunillou San Martínem. Je jednou z nejznámějších vinařských rodin v oblasti La Rioja. V roce 1995 získalo firmu uskupení United Winwries a začal se realizovat ambiciózní plán modernizace a globalizace. Má 3000 ha vinic. Společně s nejstarší tradicí má i nejmodernější technologii.

   
červená vína: cenová hladina
Lagunilla Crianza  250Kč
Lagunilla Reserva 350Kč
   
   
   
   
   
   
   

Ceny jsou orientační zaokrouhlené na 50Kč, přesné ceny, ročníky nebo podmínky slev na vyžádání.

Bodegas Valgrande - Rincón de las Navas

Sklepy Valgrande jsou umístěny v samém středu oblasti Rioja. Zde lidé doslova “žijí” pro výrobu vysoce kvalitních vín, která jsou výsledkem starého výrobního procesu v oblasti Rioja, předávaného z generace na generaci. Vína zrají v dubových sudech v podzemí, ve sklepích. Jediná značka je Rincón de Navas a to crianza i reserva, v limitovaném množství lahví.

   
červená vína: cenová hladina
Rincon de la Navas Crianza 500Kč
Rincon de la Navas Reserva 700Kč
   
   
   
   
   
   
   

Bodega El Coto ... www.elcoto.com

Crianza 2006    
červená vína: cenová hladina
El Coto Crianza   300Kč
Coto de Imaz Reserva   450Kč
   
   
   
   
   
   
   

Ceny jsou orientační zaokrouhlené na 50Kč, přesné ceny, ročníky nebo podmínky slev na vyžádání.

Bodega Sierra Cantabria

Vinařství Sierra Cantabria se nachází v nejvýše položebné podoblasti Riojy - Rioja Alavesa a nese název pohoří, které Rioju protíná. Díky velkým rozdílům nočních a denních teplot rodí zdejší vinohrady hrozny vysoce aromatického charakteru a ovocitosti, předpoklad pro výrobu skvělých vín oblasti Rioja.

foto není k dispozici    
červená vína: cenová hladina
Sierra Cantabria Selección 200Kč
Sierra Cantabria Crianza  350Kč
Sierra Cantabria Reserva 500Kč
   
   
   
   
   
   

Ceny jsou orientační zaokrouhlené na 50Kč, přesné ceny, ročníky nebo podmínky slev na vyžádání.

Ribera del Duero

Leží v Kastilie a León na obou březích řeky Duero, na odlehlých náhorních planinách v provinciích Burgos, Valladolid, Segovia a Soria. Klima je zde kontinentální s lehkým vlivem Atlantiku. Zimy chladné a léta horká, teploty jsou výrazně rozdílné mezi dnem a nocí, což podporuje dobré zrání hroznů s vynikající excelentní aciditou. Důležitý je i silný vítr vanoucí přes pláně v chladných zimách. Třebaže je léto horké, je zde nebezpečí předčasných podzimních mrazů a sezóna dozrávání je někdy velmi krátká, především pro odrůdu Cabernet Sauvignon, ale i pro Tempranillo. Jinak chladný podzim dává ideální podmínky pro fermentaci díky nízké teplotě, kdy je dosažena intenzita ovocnosti, pro kterou jsou vína slavná. Typy půdy jsou zde různé, na východě aluviální s pískem, jílem a vysokým obsahem vápence, na severu ve vyšších polohách je křída, což způsobuje, že vína jsou lehčí a měkčí. Na západě, kde je méně křídy a vápence jsou vína hlubší, plnější a mají temnější barvu.
Vyrábějí se zde převážně vína červená a růžová, zejména z odrůdy Tinto Fino (synonymum pro Tempranillo, používá se i název Tinta del País), která reprezentuje (min. 85% v každém víně patřícímu k denominaci), doplňuje jí Cabernet Sauvignon. Některá vína zrají v sudech za podmínek, které stanoví zdejší přísnější zákon a doporučení pro jednotlivé kategorie zralosti – Crianza, Reserva a Gran Reserva. Doba zrání zde musí být delší, aby mohlo být víno označeno příslušným zařazením. Ribera del Duero je dnes nejvyhledávanějším a také vysoko hodnoceným regionem nejen ve Španělsku ale i v zahraničí. Jsou to aromatická, plná vína s potřebnou jemností a delikátností vyráběná z odrůdy Tinto Fino, ale i lehčí vyzrálá vína, která jsou zajímavá pro znalce a sběratele vína. Stejné delikátní aroma najdeme i v růžových vínech. Crianza má stálou eleganci s typickou kořenitostí připomínající starší vína a to i proto, že mají kvalitu jako Reservy v jiných oblastech. Odrůdy jsou pro bílá vína Albillo a pro červená Tinta del País (Tinto Fino = Tempranillo), Garnacha, Cabernet Sauvignon, Merlot a Malbec.
Oblast má 20 905 ha a 250 bodegas. Pro kvalitu a charakter vína je důležité zrání v malém dřevěném sudu a přítomnost třísloviny. Označení D.O. vzniklo v roce 1980 a definitivně bylo přiděleno ministerským dokumentem v roce 1982. Je přiděleno pouze pro červená a růžová vína. Očekává se, že v nejbližší době bude přiděleno uznání jakosti D.O.Ca.

Bodega Valduero ... www.bodegasvalduero.com

Bodegas Valduero má 250 ha vinic. Sklizeň hroznů je malá a to umožňuje vyrobit vína vysoké kvality, tmavé barvy, dobře vyvážená. Jedinou odrůdou pro výrobu červených vín je Tinto Fino (místní název pro Tempranillo). Nejlepší vína zrají v tichých 300 let starých sklepích, 40 m pod zemí při teplotě 14 °C a relativní vlhkosti 75 %. Jde o dlouho zrající vína s neobyčejným potenciálem, oceňovaná na prestižních světových soutěžích. Příkladem je značka Valduero Gran Reserva, ročník 1986 a 1991, která získala Zlatou medaili a Grand Prix D´Excelence Civart na „Challenge International du Vin“, v Bordeaux v roce 1995 a 1999. Navíc z více než 200 vín oceněných zlatou medailí bylo vybráno 17 nejlepších a mezi nimi je i Valduero Gran Reserva 1986 a 1991. Totéž ocenění získala i Valduero Reserva 1996 v roce 2002. Na stejné soutěži získala zlatou medaili i Gran Reserva 1995 a to v roce 2002.

   
červená vína: cenová hladina
Valduero Crianza 500Kč
Valduero Reserva 700Kč
   
   
   
   
   
   
   

Ceny jsou orientační zaokrouhlené na 50Kč, přesné ceny, ročníky nebo podmínky slev na vyžádání.

Navarra

Dnes už není Navarra ve stínu svého silného a slavného souseda La Rioja. Výrobci vína si vybudovali postupně dobrou pozici svého regionu a stále vylepšují tradiční typy vín. D.O. Navarra má 17 000 ha vinic, 116 bodegas. Vinice jsou na severu v nadmořské výšce 600 m a území navazuje na Rioja Baja. Zimy jsou zde chladné, ovlivněné studeným severním větrem od Pyrenejí, léta jsou horká následovaná teplým vlídným podzimem. Podnebí je popisováno jako kontinentální, ale s dostatkem deště a vlhkosti, což zajistí dobrou úrodu a kvalitní hrozny. Z celkové výroby je 40% růžových vín, z odrůdy Garnacha, málokdy z jiných odrůd. Kromě růžových vín se zde vyrábí  hlavně vína červená a to 50% z celkové produkce, bílá vína tvoří pouze 10%. Navarra má 5 podoblastí: Odrůdy pro výrobu bílých vín jsou Viura, Malvasia, Garnacha Blanca, Chardonnay a Moscatel de Grano Menudo. Hlavní odrůdy pro výrobu červených vín jsou Tempranillo, Cabernet Sauvignon, Graciano, další jsou Garnacha tinta, Mazuelo a Merlot. Vinice v různých podoblastech patřící jedné firmě mají tu výhodu, že hrozny na výrobu vína se používají z různých vinic, z různých podmínek a mísí se.

Vinícola Navarra ... www.bodegasvinicolanavarra.com

Vinícola Navarra byla založena v roce 1864 a je vůbec prvním výrobcem v D.O. Navarra, který lahvoval víno, začal vyrábět růžové víno a exportoval svá vína. V současné době je to nejlepší výrobce v oblasti. Je umístěn v Tiebas - Las Campanas v regionu Valdizarbe, na severu D.O. a má 12 ha vinic. Používá nejmodernějších technologií k výrobě nejkvalitnějších vín. Současná kapacita je 10 mil. lahví, 7 000 dubových sudů a 1 mil. lahví zrajících vín. Je to třetí bodega ve Španělsku, která získala mezinárodní prestižní ocenění kvality (AENOR).

   
červená vína: cenová hladina
Las Campanas Crianza 250Kč
Las Campanas Reserva  450Kč
   
   
   
   
   
   
   

Ceny jsou orientační zaokrouhlené na 50Kč, přesné ceny, ročníky nebo podmínky slev na vyžádání.

další vína v sortimentu:

bílá vína:                                                                                                    
Aura Verdejo – Bodega Aura, Rueda ... cenová hladina ... 400Kč

červená vína:                                                                                         
Evohé Garnacha – Bodegas Viejas, Aragon ... cenová hladina ... 250Kč
Santa Creu de Creixá – Bodega Sumarroca, Penedés ... cenová hladina ... 250Kč
Coto de Hayas Crianza – Campo de Borja  ... cenová hladina ... 250Kč
Durius Tempranillo – Arribes del Duero ... cenová hladina ... 250Kč
Palacio Quemado Crianza – Alvear, Ribera del Guadiana ... cenová hladina ... 300Kč
Principe Alfonso de Hohenlohe „reserva privada“  - Andalucia ... cenová hladina ... 350Kč
Arbucala – Bodega Valduero, Toro ... cenová hladina ... 350Kč
Tobelos Crianza – Bodegas Briňas ... cenová hladina ... 400Kč
Coto de Hayas Mistela – Campo de Borja – přírodně sladké ... cenová hladina ... 400Kč
Tarsus Reserva – Ribera del Duero ... cenová hladina ... 800Kč

Ceny jsou orientační zaokrouhlené na 50Kč, přesné ceny, ročníky nebo podmínky slev na vyžádání.T. G. Masaryka 765, KLADNO, gsm: 604 892 162, tel.: 312 245 201, e-mail: milan.provaznik@seznam.cz
otevřeno po - pá 8.00 - 17.30 hodin, so 8.00 - 12.00 hodin